Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini

Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini

Stejně jako v předchozích letech, také letos uspořádal italský svaz tanečního sportu FIDS týdenní pásmo soutěží, které proběhlo v týdnu od 6. do 12. července na výstavišti v Rimini. Jeho součástí byly i mezinárodní soutěže v rokenrolu a boogie – woogie, pro které byly vyhrazeny dva dny. Sobota byla věnována rokenrolu a proběhlo v ní Mistrovství Evropy kategorie A, juniorů a žáků, zatímco nedělní program zajišťovali hlavně tanečníci tří kategorií boogie – woogie, který doplnily rokenrolové tanečnice Světového poháru dívčích formací senior.

Celkem se soutěže zúčastnilo 90 rokenrolových párů a 19 formací. Na rozdíl od 126 párů boogie – woogie je to bohužel ve všech kategoriích účast velmi malá, a to je škoda. Značný podíl na tom má skutečnost, že na Mistrovství Evropy je počet startujících párů omezený a až na vyjímky zde mohou tancovat nejvýše tři páry z každé země. České páry boogie – woogie jsme ale v soutěži postrádali. Soutěž byla dobře organizovaná, po oba dny probíhala ve specifickém prostředí výstaviště plynule a časový plán byl velmi dobře dodržován. Hala byla dobře osvětlená a bez rušivých světelných efektů, což se u mnohých našich soutěží říci nedá.

Mistrovství Evropy – kategorie A

Z 11 zemí nastoupilo k soutěži pouze 25 párů. S tak malou účastí jsme se naposledy setkali v roce 2011. Ještě smutnější je, že poprvé od roku 2009 jsme zde neviděli ani jediný z českých párů. Zcela zde chyběli také Poláci, naopak největší zastoupení zde měly švýcarské páry. Na Mistrovství Evropy nejsou páry nasazované přímo do čtvrtfinále, takže se všechny představily v 1. kole a z něho postoupilo 16 párů do čtvrtfinále přímo a z těch zbývajících postoupilo dolších osm po opravném kole. V semifinále a finále potom tancovalo 12, resp. 6 párů. Stejný postupový klíč platil i pro juniory a žáky.

Na předvedené akrobatické sestavy měla značný dopad změna pravidel a způsob jejich hodnocení. Ubyla dvojná salta a naopak páry ve velkém počtu zařazovaly jako novinku figury ve spojení s vruty a kombinace rotačních figur. Také výsledné pořadí doznalo ve srovnání s loňskými soutěžemi změny a lze uvažovat o tom, do jaké míry je způsobeno novým způsobem hodnocení.

Mistrovský titul si vybojovali Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z moskevského klubu Planeta MGDTDiM Marino, kteří zvítězili jak v 1. kole a čtvrtfinále, tak v obou finálových disciplínách. Nezařadili žádné dvojné salto, ale tři salta s vrutem. Od roku 2013, kdy spolu tancují, je to jejich první vítězství.

Stříbrnou medaili si odvezli Fabien Ropraz a Julia Judina ze švýcarského klubu Tic – Tac Cernier, kteří se spolu na veřejnosti objevili poprvé právě před rokem. 2. místo obsadili ve všech kolech i obou finálových disciplínách. Předvedli jedno dvojné salto a dvě figury s vrutem.

Bronzovou medaili vybojoval stejně jako v předchozí soutěži v Lublani další ze švýcarských párů – Richard Cerutti a Amélie Galvez z klubu BC Swing Grand Saconnex. V 1. kole sice skončili až na 7. místě, ale v dalších kolech byli podstatně úspěšnější a v obou finálových disciplínách obsadili 3. místo. Zařadili dvě dvojná salta a itala s vrutem.

Alexej Panferov a Olga Zajdulina z moskevského klubu Centralnyj SŠOR No25 jsou nově vzniklý ruský pár a byla to pro ně druhá společná soutěž. Ve finále skončili v taneční sestavě na 6. místě a v akrobatické sestavě vybojovali 4. místo a to je současně jejich celkové hodnocení. Předvedli dvě dvojná salta a dvě figury s vruty.

Ivan Judin a Olga Sbitněva ze Spartaku Junosť Moskvy obsadili v 1. kole 8. místo. V dalších kolech si vybojovali lepší pozici a v obou finálových disciplínách skončili na 5. místě a to je také jejich celkové umístění. Předvedli jedno dvojné salto a dvě figury s vruty.

Na 6. místě skončili Francouzi Kévin Garino s Mélitine Poulios-Burel z klubu Planet Swing stejně jako v předchozí soutěži v Lublani. V 1. kole obsadili 9. místo a v dalších kolech si postavení postupně zlepšovali. Ve finále v taneční sestavě vybojovali 4. místo a v akrobatické se museli spokojit se 6. místem. Ta obsahovala jedno salto s vrutem a žádné dvojné salto.

Ne všem se ale soutěž vydařila podle jejich představ. Steinar Berg a Anne Ragnhild Olstad z Norska v 1. kole vybojovali 4. místo a postoupili přímo do čtvrtfinále, kde klesli na 7. místo. Poté, co po nedějném začátku v semifinále bezvadně provedli dvě dvojná salta a itala s vrutem, neshodli se na čtvrté figuře. Steinar sice partnerku zachytil, takže nedošlo k nekontrolovanému pádu a ke zranění a dokonce ještě několik okamžiků pokračovali v sestavě, ale výsledek byl jasný a Anne skončila se slzami v očích. V celkovém hodnocení skončili na 11. místě, což je jejich nejhorší výsledek od roku 2012.

Zklamání prožili také Filip Kočiš s Andreou Hruškovou, jediní reprezentanti Slovenska. V 1. kole i ve čtvrtfinále shodně vybojovali pěkné 6. místo, ale křeče v nohou partnerky jejich další účast v soutěži předčasně ukončily, do semifinále už nenastoupili a obsadili tak 12. místo. V zákulisí potom došlo ke smutné scéně, kdy se obě plačící děvčata vzájemně utěšovala.

Ještě hůře dopadli známí Rusové Denis Těrtyšnyj a Ksenia Osnovina. V 1. kole se umístili na 5. místě, ale už ve čtvrtfinále jejich snažení ukončil pád, takže skončili jako předposlední na 24. místě.

Světový pohár juniorů

V soutěži se představilo pouhých 32 párů z 10 zemí, což je necelá polovina párů, které tancovaly o měsíc dříve v Lublani – Dobrove. Největší zastoupení zde měli Rusové, Chorvati a Slovinci, zatímco Poláci a Slováci zde úplně chyběli. V prvním a opravném kole tancovaly v každém sledu nejvýše tři páry, v dalších kolech už jen dva. Ve finále tancovaly tři ruské, maďarský, slovinský a francouzský pár.

Maďaři Ádám Király a Fanni Czetl z budapešťského klubu Rock and Magic zvítězili ve všech čtyřech letošních předchozích soutěžích a také tentokrát obhájili svoje kvality. Zvítězili ve všech kolech a vybojovali tak zlatou medaili a titul juniorských mistrů Evropy.

Rovněž Slovinci Matej Matečko a Evelin Arh z lublaňského klubu Briljantina vybojovali letos už popáté stříbrnou medaili, i když v semifinále zaváhali a klesli na 4. místo.

Velký pokrok od poslední soutěže zaznamenali Francouzi Marvin Gay a Lilou Fayard z DIAM’S Club Bourg Peronnes. V 1. kole obsadili 10. místo, ale v dalších kolech vybojovali lepší pozici. V semifinále postoupili na 3. místo a to obhájili i ve finále. Je to jejich nejlepší letošní výsledek.

Na dalších místech skončily ruské páry. 4. místo obsadili Nikita Frolov a Jelizaveta Ďačkova z klubu Lider ze Sankt Petěrburgu. V 1. kole a v semifinále vybojovali 2. místo, ale ve finále je v silné konkurenci neobhájili a skončili podobně jako v předchozích soutěžích.

Daniil Tanakbajev a Darja Matiňan z klubu Džamp Moskva tentokrát nebyli tak úspěšní jako v předchozích soutěžích. V 1. kole neměli štěstí a skončili až na 20. místě. V dalších kolech byli podstatně úspěšnější a vybojovali 5. místo.

Maxim Šebotarev a Inna Lebeděva z klubu Lider byli tentokrát úspěšnější, než v předchozích letošních soutěžích. Ve čtvrtfinále sice klesli až na 10. místo, ale ve finále skončili na pěkném 6. místě.

Česko na soutěži reprezentovaly dva páry: Lukáš Sláma s Annou Fořtovou ze Sokola Pražského v 1. kole skončili na 24. místě, proto tancovali ještě v opravném kole. Zde vybojovali 3. místo a postoupili do čtvrtfinále, kde obsadili 18. místo, což je současně jejich celkové hodnocení.

Milan Hojda s Kateřinou Karbanovou ze Siluety Praha v 1. kole obsadili 30. místo, proto zkoušeli štěstí ještě v opravném kole, kde skončili na 13. místě. Ani z něho tedy nepostoupili a museli se spokojit s 29. místem v celkovém výsledku.

Světový pohár žáků

Soutěže se zúčastnilo 33 párů z 11 zemí, přičemž největší výprava tvořená pěti páry přijela z Ruska. Nechyběli zde ani zástupci Česka a Slovenska. Postupový klíč a počet párů, které současně tancovaly v jednom sledu byl shodný s juniorskou kategorií. Do finále se probojovaly tři ruské, dva francouzské a jeden maďarský pár.

Stejně jako v předchozí soutěži v Lublani – Dobrove zvítězili i tentokrát Francouzi Marty De La Torre a Ophélie Portillo z MB club, kteří obsadili 1. místo jak ve finále, tak ve všech předkolech.

Úspěšní byli také Sergej Svirin a Angelika Mušto, Rusové z moskevského klubu Planeta MGDGDiM Marino, i když nezvítězili jako předtím na soutěži v Petěrburgu. Vybojovali 2. místo jak v 1. kole a ve čtvrtfinále, tak nakonec i ve finále.

Bronzovou medaili si do Maďarska odvezli Benedek Polyánki a Kitty Szőke z budapešťského klubu Musztáng. V 1. kole skončili na 7. místě a v dalších kolech docílili lepšího postavení, ale 2. místo jako v Lublani nevybojovali.

Maxim Jackov a Jekatěrina Grušina z moskevského klubu Alfa v 1. kole i semifinále skončili na 5. příčce, ale ve finále vybojovali 4. místo.

5. místo obsadil další z ruských párů, Makar Proskurdin a Jelena Budarina z TGDOO klubu DJuSŠ No6 z Tuly. V předkolech sice vybojovali 4. místo, ale to ve finále neudrželi a skončili o příčku níže než předtím v Lublani.

Posledním finálovým párem byli Francouzi Nicolas Corsetti a Carla Eme z klubu Virginia tempo dance z Nimes. V 1. kole skončili až na 16. místě, ale v dalších kolech postupovali výše a v semifinále a následně ve finále vybojovali 6. místo, což je o tři místa lepší výsledek než v Lublani.

V soutěži tancovaly také tři české páry. Nejlépe se umístili Matěj Lukeš a Veronika Šemberová ze Siluety Praha. V 1. kole skončili na 17. místě, tedy těsně „pod čarou“ a tancovali tedy ještě v opravném kole, kde obsadili 6. místo. Postoupili tak do čtvrtfinále, ve kterém skončili na 22. místě.

Richard Zadák s Ivetou Smoleňákovou ze Sokola Pražského obsadili v 1. kole 25. místo a dále tedy nepostoupili. Ani v opravném kole si postup do čtvrtfinále nevybojovali, protože skončili na 9. místě jako první „pod čarou“. V celkovém hodnocení obsadili 25. místo.

Stejný průběh měla soutěž pro Marka Špejtka a Elišku Musilovou z Elvisu Jihlava. V 1. kole skončili na 30. místě, ale ani z opravného kola, kde obsadili 13. místo, dále nepostoupili a v celkovém výsledku skončili na 29. místě.

Jediným slovenským párem v soutěži byli Kristián Vizina a Tatiána Mestická z Hydrorocku Bratislava. V 1. kole obsadili 27. místo a postup do čtvrtfinále vybojovali v opravném kole, kde se umístili na 7. místě. Ze čtvrtfinále dále nepostoupili a skončili na 24. místě.

Světový pohár dívčích formací senior

Na startu se sešlo 19 družstev z 9 zemí, což je obvyklá účast. Mezi nimi měly počtem pěti družstev nejpočetnější zastoupení Maďarky, které byly také nejúspěšnější. Svoje zastoupení zde měla i česká děvčata, zatímco Slovenky chyběly. Z 1. kola postoupilo do semifinále 7 družstev přímo a dalších 5 družstev z opravného kola. Ve finále potom vystoupilo šest většinou16členných formací.

Vítězství si vybojovala maďarská formace High Five z klubu Aero Dance z Balatonfüredu v ozdobných červených minišatech a černých punčochových kalhotách. Ta už v 1. kole i v semifinále obsadila vždy 1. místo.

Ze stříbrné medaile se může těšit naše družstvo Kolb dance ze stejnojmenného pražského klubu. Po počátečním zaváhání, kdy v 1. kole skončilo na 4. místě, v semifinále i finále vybojovalo 2. místo.

Bronzovou medaili si do Rakouska odvezla formace Hip Rock Girls z RRC Formation 88 Sankt Ruprecht, který leží severovýchodně od Štýrského Hradce – Grazu. V 1. kole dokonce vybojovala 2. místo, ale to v dalších kolech neubránila.

Na 4. místě skončila formace New Collection z klubu DancEarth, který sídlí v Szigetszentmiklos na předměstí Budapešti. Ta v semifinále vybojovala 3. místo, ale to ve finále nepotvrdila.

Francouzská formace Diamond’s z DIAM‘S Club Bourg Peronnes v 1. kole skončila na 7. místě, ale v semifinále a finále vybojovala 5. místo.

Jediná 14členná finálová formace Kontinent-4 ze stejnojmenného moskevského klubu Kontinent sportivnaja škola No29 Chamovniki v 1. kole obsadila 6. místo a to si udržela v semifinále i finále.