Světový pohár žáků, juniorů a kategorie B – Krakov

Světový pohár žáků, juniorů a kategorie B – Krakov

V sobotu 20. dubna se rokenrolové páry dočkaly své první letošní mezinárodní soutěže. To se bohužel netýká tanečníků kategorie A, kteří budou muset čekat ještě další skoro tři měsíce a na tanečním parketu se tak setkají až po sedmi měsících od předchozí soutěže. V té době budou mít žáci, junioři a kategorie B za sebou už dvě soutěže.
K této smutné situaci dosud v celé historii rokenrolu nedošlo. Že je situace opravdu vážná naznačuje i fakt, že Německo, které je všeobecně považováno za průkopníka rokenrolu, letos neuspořádá ani jednu mezinárodní soutěž a na této soutěži je reprezentoval jediný pár. 

Světový pohár žáků, juniorů a kategorie B uspořádal polský sportovní klub Podwawelski v Krakově, na rozdíl od předchozích soutěží ve sportovní hale olympijského centra na východním okraji města na břehu řeky Wisly. Hala je moderně vybavená a dostatečně prostorná, ale v hledišti místa nazbyt nebylo. Soutěž byla zahájena několik minut po 11.00 hod. téměř přesně podle plánu. V odpolední části proběhla 1. kola všech kategorií a dále opravná a 2. kola žáků a juniorů. Tato část skončila v 16.20 hod. Kvůli narůstajícímu zpoždění bylo opravné kolo kategorie B přesunuto do večerní finálové části, ale ta přesto začala s malým zpožděním v 17.10 hod. V ní dále proběhla čtvrtfinále, semifinále a finále všech kategorií. Zpoždění stále narůstalo, na čemž se podílela i nevhodná konstrukce časového plánu a na konci dosáhlo téměř 1,5 hodiny. Celá soutěž skončila v 22.20 hod. a obešla se bez organizačních potíží. Vhodné bylo i osvětlení, které divákům zaručovalo ničím nerušený pohled.

V soutěži startovalo celkem 190 párů, což je velmi dobré množství. To, že nejvíce účastníků, a to ve všech kategoriích, přijelo z Ruska, není nijak překvapivé. Zajímavý ale je podobně jako v předchozích soutěžích velký počet chorvatských párů, které se počtem zařadily hned za Rusy. Stejně jako v loňských soutěžích nastoupily všechny páry do 1. kola a nebyly zde tedy přímo nasazované páry. 24 žákovských a juniorských párů postoupilo do 2. kola přímo a dalších 16 párů poté, co tancovaly v opravném kole. V 2. kole tancovaly vždy 4 páry v každém sledu, zatímco v předchozích kolech to bylo 5 párů. Do čtvrtfinále potom postoupilo 24 párů a v něm tancovaly současně 3 páry žáků a juniorů. V kategorii B postoupilo do čtvrtfinále 16 párů přímo z 1. kola a 8 párů z opravného kola. V semifinále potom tancovalo 12 párů a v souladu s letos platnými pravidly do finále postoupilo vždy jen 6 párů. 

Kategorie žáci

Soutěže se zúčastnilo 90 párů, což je množství, kterého vloni vůbec nebylo dosaženo. 29 ruských párů tvořilo téměř třetinu všech účastníků z 12 zemí.

Nejúspěšnějším párem se stali Rusové Jevgenij Rajkov a Elizavetta Lazarova z moskevského klubu Alfa. V 1. kole skončili na 8. místě, ale v 2. kole postoupili na 4. místo a poté, co ve čtvrtfinále klesli na 5. místo, zvítězili už v semifinále.

Stříbrnou medaili si do Maďarska odvezli László Czernik a Sára Bujtor z budapešťského klubu Négy Muskétás. V 1. kole zvítězili, ale v 2. kole klesli až na 10. místo. V dalších kolech potom postupovali vzhůru.

Bronzová medaile připadla Ukrajincům. Vladyslav Gumenyuk a Viktoria Panova v 1. kole skončili až na 15. místě, ale v 2. kole, ve čtvrtfinále i semifinále vybojovali 2. místo.

4. místo obsadil Maxim Čebotarev a Inna Lebeděva z klubu Lider SDJuŠOR Centralnogo rajona ze Sankt Petěrburgu. Na 5. místě skončili jejich oddíloví kolegové Nikita Čurakov a Maria Belova. 6. místo připadlo ukrajinskému páru Oleksandr Jankovskij – Varvara Filatova.

K soutěži nastoupilo také 7 českých párů
Nejúspěšnější z nich byli Martin Růžička a Nelly Pacourková z Kolb Dance VSK FTVS Praha, kteří se jako jediní probojovali do semifinále. V 1. kole vybojovali 2. místo, ale v dalších kolech vytrvale klesali: 2. kolo 3. místo, čtvrtfinále 6. místo a v semifinále skončili na 7. místě, což je také jejich konečné umístění. Lukáš Sláma s Annou Fořtovou ze Sokola Pražského v 1. kole obsadili 38. místo a proto tancovali ještě v opravném kole, kde zvítězili. Soutěž pro ně skončila v 2. kole, kde se umístili na 34. místě a to je současně celkový výsledek. Zbývající páry nepostoupily do 2. kola ani z opravného kola a skončily na 41. až 69. místě.

Slovensko zastupovaly tři páry, které také všechny skončily už v opravném kole.

Kategorie junioři

K soutěži nastoupilo 64 párů ze 14 zemí, což i v této kategorii převyšuje počet tanečníků v loňských soutěžích. Mezi nimi bylo po jednom páru z Belgie, Dánska a Německa. 14 párů z Ruska tvořilo největší skupinu a z ní také až na jedinou vyjímku vzešly finálové páry.

Zlatou medaili si vybojovali Michail Ganjuškin a Jekatěrina Grigorovič z moskevského klubu Alfa, i když zpočátku tak úspěšní nebyli. V 1. kole obsadili 8. místo a v 2. kole klesli až na 12. místo. Ve čtvrtfinále postoupili na 9. místo a v semifinále ještě o čtyři příčky výše.

Artěmij Surov a Anastasia Buina z klubu Lider SDJuŠOR Centralnogo rajona ze Sankt Petěrburgu vloni soutěžili ještě jako žáci a toto byla jejich první juniorská soutěž. Přesto byli velmi úspěšní. V 1. kole zvítězili, ale v 2. kole o jednu příčku klesli. Ve čtvrtfinále a semifinále sice opět vybojovali vítězství, ale to ve finále neobhájili a skončili na druhém místě.

Ivan Uškov a Darja Něckina z klubu Alfa v 1. kole obsadili 9. místo a v 2. kole postoupili o příčku výš. Ve čtvrtfinále si zajistili další postup až na 4. místo. V semifinále vybojovali 3. místo a to obhájili i ve finále.

Nově vzniklý maďarský pár, Márk Ilcsik a Dorottya Novák z budapešťského klubu Rock and Magic společně tancovali na mezinárodní soutěži poprvé. V 1. kole skončili na 12. místě a v 2. kole si tuto pozici o dvě místa vylepšili. Ve čtvrtfinále stejně jako v semifinále vybojovali 2. místo, to ale ve finále neobhájili a obsadili 4. místo, ale i to je velký úspěch.

Denis Paskal a Olga Dudočkina z klubu Pozitiv Moskva v 1. kole obsadili 17. místo. V 2. kole sice vybojovali 7. místo, ale ve čtvrtfinále klesli na 12. místo. V semifinále vybojovali 4. místo, ale ve finále skončili na 5. místě.

Ivan Miňajko a Polina Krupenkova z klubu Spartak FSO Junosť Moskvy v 1. kole skončili na 52. místě a proto jako jediný z finálových párů tancovali v opravném kole, kde obsadili 5. místo. Postoupili tak do 2. kola, kde se umístili na 15. místě. Ve čtvrtfinále pak vybojovali 11. místo, v semifinále dále postoupili na 6. místo a to obhájili i ve finále.

Ze tří českých párů pouze Jakub Chvátal s Kateřinou Rohanovou ze Sokola Kampa Praha tím, že v 1. kole obsadili 23. místo, postoupili přímo do 2. kola. Zde skončili na 27. místě a to je i jejich celkový výsledek. Zbylé dva páry nepostoupily ani z opravného kola a skončily na 43. a 59. místě.

Slováci byli daleko úspěšnější. Šimon Kučera a Patrícia Vizinová z Hydrorocku Bratislava v 1. kole vybojovali 4. místo, postoupili do 2. kola, kde klesli na 6. místo a ve čtvrtfinále na 10. místo. Skončili v semifinále na 11. místě.

Miroslav Ľalík a Barbora Kuklišová z klubu Crazy Rock Detva se v 1. kole umístili na 19. místě a ve 2. kole postoupili na 14. místo. To obhájili i ve čtvrtfinále, kde pro ně soutěž skončila. Jaroslav Stehlík a Nicolette Fábová ze stejného klubu postoupili do 2. kola z opravného kola, dále už nepostoupili a skončili na 38. místě. Zbylé dva páry skončily již v opravném kole.

Kategorie B

V této kategorii startovalo 36 párů z 9 zemí, což je velmi dobrá účast. Největší zastoupení vedle Rusů a Chorvatů měli také Maďaři. Naproti tomu zcela chyběli Italové, kteří se vloni soutěží pravidelně zúčastňovali, Slováci a překvapivě také Němci. Stejně jako v ostatních kategoriích, také zde byli nejúspěšnější ruští tanečníci, kteří obsadili čtyři nejlepší místa.

Vítězství si vybojovali Ivan Makarov a Maria Golčevskaja z moskevského klubu Kontinent DJuSŠ No29, což je velký a dost překvapivý úspěch, protože to byla teprve jejich druhá mezinárodní soutěž v této kategorii a v předchozí soutěži v Sankt Petěrburgu skončili na 6. místě. V 1. kole obsadili 2. místo a ve čtvrtfinále klesli na 5. místo. V semifinále vybojovali 4. místo a v obou finálových disciplínách vždy 2. místo.

Ve srovnání s nimi Ivan Kudrjašov a Margarita Čarkovskaja z klubu Lider SDJuŠOR Centralnogo rajona ze Sankt Petěrburgu, kteří zvítězili ve třech předchozích soutěžích, tak úspěšní nebyli. V 1. kole a ve čtvrtfinále sice zvítězili, ale v semifinále klesli na 2. místo. Ve finálové taneční sestavě vybojovali 1. místo, ale v akrobatické se museli spokojit se 4. místem a skončili tak na 2. místě.

Bronzovou medaili si do Moskvy odvezli Konstantin Samojlov a Anastasia Gusarova z klubu Kontinent. V 1. kole obsadili 8. místo, ale následně ve čtvrtfinále vybojovali 2. místo a v semifinále zvítězili, stejně jako ve finálové akrobatické sestavě. Celkové hodnocení jim ale značně zkazila taneční sestava, kde skončili až na posledním místě.

Michail Jeršov a Maria Zinčenko z klubu Pozitiv Moskva jsou novým párem, který v mezinárodní soutěži kategorie B tancoval poprvé, a byli úspěšní. V 1. kole obsadili 5. místo, ale ve čtvrtfinále i semifinále vybojovali 3. místo. To obhájili i ve finále v akrobatické sestavě, ale v taneční sestavě je porota zařadila na 5. místo a to odpovídá 4. místu v celkovém hodnocení. 

Jedním ze dvou neruských finálových párů byli Maďaři Tibor Ihász a Barbara Rajnai z klubu Acro Dance Balatonfüred. V 1. kole skončili na 28. místě a proto jako jediný finálový pár tancovali v opravném kole, kde zvítězili. Ve čtvrtfinále pak vybojovali 7. místo, v semifinále postoupili o jedno místo vzhůru a ve finále skončili na 5. místě. V taneční sestavě obsadili 3. místo a v akrobatické 5. místo. I oni mohou být spokojeni, protože v předchozí soutěži v Grazu se museli spokojit se 14. místem.

Do finále se probojoval také francouzský pár z klubu Planet Swing z Lyonu, Kévin Garino a Mélitine Poulios-Burel. V 1. kole se stejně jako ve čtvrtfinále umístili na 4. místě, ovšem v semifinále klesli o jedno místo a ve finále skončili na 6. místě. V taneční sestavě obsadili 4. místo, ale o celkovém hodnocení rozhodlo 6. místo v akrobatické sestavě.

Z českých párů jsme zde postrádali Martina Hrušku s Jolanou Miličičovou a Davida Kejklíčka s Kristýnou Jirounkovou, kteří se mezinárodních soutěží často zúčastňují. Ze tří párů, které v soutěži startovaly, byli nejúspěšnější Josef Michalička s Radkou Hlaváčkovou z Kolb Dance VSK FTVS Praha. V 1. kole obsadili 14. místo a postoupili přímo do čtvrtfinále, kde skončili na 16. místě, což je jejich dosud nejlepší výsledek. V předchozím závodě v Sankt Petěrburgu se sice umístili na 13. místě, ale zde soutěžilo pouze 15 párů.

Zbylé páry nepostoupily do čtvrtfinále ani z opravného kola. Vojtěch Koupil a Marie Dvořáková (Silueta Praha) skončili na 26. místě a Daniel Jeřábek s Terezou Krbicovou ze Sokola Gym Beam Puklice na 33. místě.