Světový pohár Graz -česká výprava byla malá, ale o to úspěšnější!

Světový pohár Graz -česká výprava byla malá, ale o to úspěšnější!

Další ze soutěží Světového poháru v akrobatickém rokenrolu byla na programu v sobotu 5.10.2016 v Rakousku. V pátek ráno vyrazila výprava české reprezentace se třemi páry a jejich trenéry směr Štýrský Hradec ( Graz ), kde se další den konal Světový pohár kategorie B a nejvyšší kategorie A. Graz je druhé největší město Rakouska a tak si sportovci udělali čas i na večerní procházku historickým centrem města, které je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.
V sobotu ráno začínala samotná soutěž, páry se zaprezentovaly, nahlásily akrobatické koeficienty svých sestav a začaly se připravovat na svá první soutěžní kola. O první překvapení se postaral v kategorii B párového rokenrolu Jakub Chvátal a Kateřina Rohanová ze Sokola Kampa Praha. Po prvním kole si bezchybnou sestavou zajistili postup do čtvrtfinále. Ve čtvrtfinálové sestavě se ještě oba více roztančili a dodali si sebevědomí. Právě díky tomu se dokázali probojovat do večerního semifinále. Tam svůj výkon potvrdili a získali krásné 11. místo. Do finále jim ještě schází obtížnost akrobatických figur, ale již dnes jistě jejich trenéři Petr Slabý a Barbora Štěchová vymýšlí další navýšení koeficientu. Z celkového počtu 31 párů je to velký úspěch. Vítězem celé kategorie B se opět stal ruský pár Samoylov Konstantin a Anastasia Gusarova.
V kategorii A měla Česká republika radost z úspěšně zvládnutých akrobatických sestav prvního kola svých reprezentantů.  Páry ze Sokola Pražského Marek Divoký a Lenka Richtrová se tak do dalšího kola protančili ze 3. místa a Vítězslav Horák a Sandra Chudomská ze 2. místa. Ve čtvrtfinále již startovaly i nasazené páry a tak trenéři František Večeřa a Štěpánka Slámová ani doufali, že se oba páry probojují do semifinále. Oba páry však předvedly celému světu, proč je česká škola tak dobrá. Odskákaly akrobatické prvky s čistotou a soutěžní sestavu doplnily o kvalitní tanec. Pro Marka s Lenkou bylo vysněné semifinále maximum. Díky skoro o 20 bodů nižším koeficientem neměli možnost zasáhnout do boje o finále. A 12. místo je velkým úspěchem pro tento taneční pár. Pokud zopakují stejný výkon za 14 dní na mistrovství světa, jistě i oni přidají na náročnosti své akrobatické sestavy. Víťa se Sandrou mají naopak svůj bodový limit na maximální hranici bodování akrobatických sestav. Jenže do sedmičlenného finále se chtělo probojovat hned 10 skvělých párů, které běžně patří do finále. Tentokrát měli čeští reprezentanti obrovské štěstí a po dobře zvládnuté semifinálové sestavě postupovali do finále ze 4. příčky. „Černý Petr“ tentokrát vyšel na úřadující Mistry Evropy. Právě pár Kondrashin - Kozlová i přes čistě zajetou sestavu nepřesvědčil porotu a skončil na 8. nepostupovém místě. Jen o místo níže celkově skončil úřadující Mistr světa, pár Cerutti - Galvézová. Ve finále se vždy začíná krokovkou. Víťa a Sandra ji ještě nemají úplně zažitou a tak jejich výkon stačil ,,pouze‘‘ na 4. místo. V akrobatické části oba udělali několik drobných chyb a to je celkově posunulo na celkové 5. místo. Zlato tentokrát získal pár z Polska Jacek Tarczylo a Anna Miadszielec, který  vyhrál i celou sérii soutěží Světového poháru. Soutěže se zúčastnilo 31 párů a nutno podotknout, že se Češi předvedli ve skvělé formě.
Děkujeme celé české reprezentaci. Po návratu ze soutěže, vyjádřil uznání reprezentantům i předseda Českého svazu akrobatického Rock and Rollu, Jiří Hais, SMS zprávou v tomto znění: Děkuji, že jste po létech opět dostali český akrobatický rock and roll na trůn světa.