SVĚTOVÝ POHÁR - DVOJÍ FINÁLOVÁ ÚČAST V KRAKOVĚ

SVĚTOVÝ POHÁR - DVOJÍ FINÁLOVÁ ÚČAST V KRAKOVĚ

V sobotu 22. dubna se v polském Krakově konal první Světový pohár letošní sezóny kategorie žáci, junioři a kat. B. Česká republika vyslala hned devět párů národní reprezentace a další dva páry startovaly v prestižním závodu TOP TEN nejvyšší kat. A. Do Krakova se sjely nejlepší páry světa, poprvé dokonce i za účasti žákovského páru zastupujícího Spojené státy americké.


  

V nesmírné konkurenci 78 žákovských párů se Jan Schlögl a Zuzana Karbanová umístili na 45. místě. Vítězství si tentokrát odvezl skvělý ukrajinský pár MANZHOS Maksym - SHAMRAI Oleksandra.
   V kategorii junior Českou republiku reprezentovaly celkem čtyři páry. V konkurenci 72 párů získali tanečníci Martin Hátle – Veronika Poláková 62. místo. Tento pár je první rok v juniorské kategorii a tak se zde teprve rozkoukává. Těsně před branami čtvrtfinále se na 30. místě umístil další nováček juniorské kategorie Matěj Lukeš – Veronika Šemberová. Je tedy velkým úspěchem, že se mezi zkušenými  soupeři dokázali probojovat až do třetí nejlepší desítky. Následovalo čtvrtfinále (24 párů), ve kterém již můžeme vidět jen velmi propracované sestavy, skvělý taneční projev a technicky provedené akrobacie. Na 16. místě se umístil tento rok nově složený pár Lukáš Sláma –  Lada Kuksová, kteří zaujali porotu výbornou akrobacií spojenou s originálním provedením tance.
   Největším úspěchem Čechů v juniorské kategorii bylo sedmé místo, které si svojí dravostí, výrazem, precizním tancem vybojoval pár Václav Bašta – Eliška Volfová. V každém kole předvedli vynikající sestavu a po celou dobu závodu postupovali z předních příček. Bohužel ve finále udělali chybu. Ale i přes malé pochybení předvedli neuvěřitelný výkon a patří jim velká gratulace! Vítězem juniorské kategorie se stal ruský pár  CHEBOTAREV Maxim - LEBEDEVA Inna.
    Následovala kategorie s vyššími akrobaciemi, tedy “B“. Zde jsme měli také čtyři zástupce. Po opravném kole se na 38. místě umístil pár Vojtěch Koupil – Viktorie Mašková. Bohužel v konkurenci 49 párů a v plné účasti “top desítky“ to zatím na lepší výkon nestačilo. V opravném kole skončil i pár Martin Pikálek – Tereza Lukešová, kteří po skvělém provedení akrobatických prvků získal 35. místo. Těsně před nimi se umístil další český pár David Růžička – Karolína Pastrňáková. Pro Karolínu to byl premiérový start na světovém poli a hned obsadili skvělé 33. místo. Do čtvrtfinále kat. B postoupil zkušený pár Jakub Chvátal – Kateřina Rohanová, který i přes menší zranění partnera si dotancoval pro 17. příčku, což jen potvrzuje nesporné kvality těchto tanečníků.
   Večer jsme měli příležitost sledovat klání TOP TEN  v královské kategorii “A“. Česká republika obdržela pozvánku od pořadatele hned pro dva taneční páry. Marka Divokého a Lenku Richtrovou, kteří nás budou tento rok reprezentovat na Světových hrách a Filipa Endrise s Veronikou Beránkovou. Po prvním kole Češi obsadili sedmé a osmé místo. Bohužel v dalším kole zůstal před branami finále na 10. místě pár Filip Endris – Veronika Beránková, který pokazil rotační figuru. Do finále se tak poprvé kvalifikovali Marek Divoký s Lenkou Richtrovou. Ti ve finále předvedli skvěle zvládnutou taneční sestavu, za kterou získali 6. místo. Po sečtení bodů s akrobatickou sestavou, kterou čistě odskákali se nakonec umístili na 7. místě. Jen tak dál a hodně síly do přípravy na nadcházející Mistrovství Evropy, které se koná v květnu v Moskvě! Český pár ještě musí trochu navýšit akrobatický koeficient, aby byl srovnatelný s absolutní světovou špičkou, která se předvedla ve finálovém večeru. Nejlepším z nejlepších byl ruský talent CHISTIKOV Konstantin - OSNOVINA Ksenia.

 Celé české reprezentaci patří velká gratulace!