Pitný řežim a sport

Pitný řežim a sport

I když potřeba tekutin je ovlivněna mnoha faktory, je dobré si uvědomit, že dospělý organismus je tvořen až z 60 % vodou, přičemž čím je člověk svalnatější, tím se procenta zvyšují. Často kolem sebe slýcháme doporučení typu: "Každý musí vypít nejméně 2,5 l tekutin za den."Avšak takto podaná doporučení jsou příliš obecná. Ukážeme si proč... 

1. Hmotnost

Prvním a základním aspektem, podle kterého určujeme potřebu tekutin je hmotnost.
Platí: Na 1 kg hmotnosti připadá denní potřeba 25 – 30 ml tekutin.

Příklady:
55 kg x 25 až 30 ml = 1375 až 1650 ml / den
90 kg x 25 až 30 ml = 2250 až 2700 ml / den

 

2. Fyzická aktivita

Dalším důležitým a pro nás zásadním aspektem je fyzická aktivita. Je jasné, že při pohybu se přímo úměrně zvyšuje i potřeba tekutin. Uvádí se, že během sportování by se mělo vypít 100 ml každých 15 minut aktivního cvičení.

 

3. Teplota

V neposlední řadě hraje roli teplota. Pokud pomineme naši tělesnou teplotu, která jde samozřejmě ruku v ruce s pohybovou aktivitou, měli bychom zohlednit i teplotu okolí. To znamená, pokud je léto, jsou teploty blížící se 30 °C a my se na soustředění snažíme dostat do formy tím, že na fotbalovém hřišti běháme jedno kolo za druhým, měli bychom si připočíst přibližně půllitr navíc.

4. Další

Mezi další faktory, které bychom měli zohlednit je např. také stavování. Vodu nepřijímáme jen ve formě nápojů, ale také jako součást některých potravin – zejména ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Pokud jsme vzorní a denně sníme doporučených 300 g zeleniny, 200 g ovoce a 1 – 2 mléčné výrobky, pak je možné z celkové denní potřeby tekutin hrazených formou nápojů odečíst přibližně 500 ml. Sníte 0,5 kg ovoce a zeleniny během dne?

 

Kudy se voda z těla ztrácí?

  • močí 60 %
  • pocením 20 %
  • dýcháním 15 %
  • stolicí 5 %

Pitný režim začíná ráno a trvá celý den! Abychom se nedopracovali k dehydrataci, je zapotřebí zahájit příjem tekutin dříve, než začneme mít pocit žízně.

A POZOR:
Je-li pitný režim snížený, neprojevuje se nejdříve na svalovém výkonu, ale na psychických funkcích.

Zásadní je také samotný výběr tekutin. Čemu dát tedy přednost a co naopak během tréninku vynechat si můžete prohlédnou v přiložené tabulce.

 

Stáhněte si

 

Autor: Alžběta Slámová