Mistrovství Evropy kategorií „A“ a „Junior“ se konalo ve Švédsku

Mistrovství Evropy kategorií „A“ a „Junior“ se konalo ve Švédsku

Halmstad je přístavní město v jihozápadním Švédsku. Právě tam se vydala česká reprezentace bojovat o co nejlepší umístění na letošním Mistrovství Evropy. Soutěže se zúčastnilo celkem  60 párů z 18 zemí.

Největším českým úspěchem bylo 16. místo juniorského páru Lukáš Sláma a Anna Fořtová ze Sokola Pražského. Jako jediní se po drobné chybě dostali rovnou do čtvrtfinále, ale o 0,9 bodu se jim nepodařilo probojovat do semifinále. Přes opravné kolo se mezi 24 nejlepších probojoval i druhý juniorský pár Dušan Valenta a Kateřina Žahourková z klubu Elvis Jihlava. Bohužel ve čtvrtfinálové sestavě tento pár hned dvakrát chyboval a tak s červenou kartou ukončil své snažení na 24. místě. Juniorské Mistrovství Evropy vyhrál maďarský pár László Czanik a Dóra Dobay.

V kategorii A se z Čechů probojovala do čtvrtfinále pouze jediná česká dvojice Marek Divoký a Lenka Richtrová ze Sokola Pražského. Tento pár však v další soutěžní sestavě nezvládl skočit nahlášené akrobatické prvky. V důsledku toho měl nižší body za akrobacii a ještě dostal penalizaci za krátkou sestavu.  Nemohli tak skončit lépe než na 23. místě. Na 25. příčku dotančil Vilibald Prokop a Lucie Mašková z Elvisu Jihlava, kteří předvedli v opravném kole velmi povedenou akrobatickou sestavu, která bohužel postrádala akrobatické prvky vyšší obtížnosti. Ty jsou stěžejní pro bodové hodnocení a případný postup do dalších kol.

S podobným bodovým koeficientem jako pár z Jihlavy soutěžila i další dvojice Filip Endris a Veronika Beranová z RNR klubu Alpha. V opravném kole skočili dobře všechny akrobatické prvky, doplatili však na pořadatelem vybraný hudební doprovod, který byl na hranici regulérnosti. Písnička, na kterou museli tančit, postrádala rytmus a tak ani ostatní zkušení tanečníci nedokázali potleskem v rytmu Filipa s Veronikou podpořit. Verdikt dozorujících činovníků byl nemilosrdný (hudba byla údajně v pořádku) a tak i tento pár dostal penalizaci a skončil na 31. místě.

Vítězem nejvyšší kategorie A a zároveň Mistry Evropy se stal ruský pár Alexey Kondrashin a Darina Kozlova. Akrobatickou sestavu Mistrů Evropy můžete shlédnou na YouTube.

Zajímavostí celého šampionátu byla vložená finálová soutěž nové kategorie Dance Show párů. Zde se představilo pouze 6 párů, ze kterých jen jeden splňoval soutěžní kritéria, která se podobají naší kategorii C. Termín další soutěže zatím není znám, ale jistě bude dobře, pokud se v této kategorii zúčastní i čeští zástupci. Čas ukáže, zda se tato kategorie stane oblíbenou.

Všem párům a trenérům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci českého rokenrolu!

 Dušan Valenta a Kateřina Žahourková

 

Lukáš Sláma a Anna Fořtová

 

Filip Endris a Veronika Beránková

 

Marek Divoký a Lenka Richtrová

 

Vilibald Prokop a Lucie Mašková

 

Česká reprezentace na ME ve Švédsku