Krátké zprávy

Reportáže Pozvánky Rozhovory Média Krátké zprávy Životospráva
Program I. – podpora akrobatického rock and rollu v Praze 2017-2018

Díky podpoře hlavního města Prahy získalo 6 pražských oddílů akrobatického rock and rollu prostřednictvím ČSAR finanční podporu na proaktivní systematickou podporu rozvoje dětí a mládeže.

Na základě svých projektů mohly tyto oddíly v období od července 2017 do června 2018 pracovat na tom, aby současné děti věnující se akrobatickému rock and rollu v Praze mohly tento sport dělat dlouhodobě v podmínkách, které odpovídají vývoji ve světě, a aby i nové děti mohly začít trávit svůj volný čas tímto sportem, který pomáhá formovat důležité schopnosti nejen pro období dospívání, ale i pro plnohodnotný dospělý život. Sportovní svaz zaznamenal obnovení zájmu o vzdělávání trenérů, které v posledních letech začalo stagnovat a v oddílech začaly chybět potřebné znalosti a dovednosti pro celostní rozvoj a přípravu dětí v tak náročném sportu jakým rokenrol je. Oddíly pokračovaly v obnově a rozšíření nezbytného materiálního vybavení pro akrobatický rock and roll, zajistily potřebné sportovní plochy pro trénink, motivovaly zkušené trenéry, aby pokračovali v jejich náročné práci s dětmi, začaly ve svých oddílech prosazovat potřebu odpovědně se stavět ke zdraví pravidelně sportujících dětí. Děkujeme hl. městu Praze za finanční podporu v rámci programu I. Systémové a rozvojové projekty sportu dětí a mládeže.

Krátké zprávy
30. Červenece 2018
Světový pohár a mistrovství Evropy v akrobatickém rokenrolu – Zielona Góra

O víkendu 23. – 24. 6. 2018 uspořádal Sportovní taneční klub Mega Dance pod vedením Bartłomieje Kobylańského v Centru rekreace a sportu v Zielone Góre, městě na západě Polska, poslední mezinárodní soutěž před prázdninami. Zielona Góra tak nahradila Rimini, kde vícedenní soutěže probíhaly vždy v první polovině července každoročně od roku 2009, ovšem zřejmě z důvodu organizačních potíží byl už vloni program omezen jen na jeden den a letos se tam soutěž konat vůbec nebude.

Prostorná hala je umístěna ve velkém objektu, jehož součástí je také plavecký bazén. Na rozdíl od našich sportovních zařízení do ní má stropními světlíky přístup denní světlo, což je nejen ekologické, ale také přispívá k rovnoměrnému neoslňujícímu osvětlení haly bez mnohých temných zákoutí, jak se to stává u nás. K přípravě tanečníků byla k dispozici prostorná rozcvičovna. Příležitost k vystoupení měli rokenroloví tanečníci všech osmi existujících mezinárodních kategorií. Celkem se tak na parketu vystřídalo 196 párů a 44 formací. V sobotu se tanečníci představili v předkolech, v neděli je potom čekala semifinále a finále. Toto uspořádání však mělo i stinné stránky: všichni si museli naplánovat dvojdenní pobyt na soutěži, i když ze sobotních kol nepostoupili a v neděli pak jejich další pobyt byl v podstatě zbytečný. Celá soutěž byla dobře organizovaná a probíhala plynule a bez potíží.

World Cup kategorie A
V kategorii A, kterou letos WRRC označuje jako Main Class Free Style, se soutěže zúčastnilo 22 párů z 8 zemí, což je zřetelně méně, než bylo obvyklé v loňském roce.

Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec z pořádajícího oddílu obsadili v 1. kole 3. místo, ale v semifinále postoupili o příčku výše a ve finále vybojovali vítězství. Po vyhlášení výsledků a oficiálním ukončení soutěže bylo oznámeno, že to byla jejich poslední soutěž, kterou ukončili svou závodní činnost. V souvislosti s tím byl na projekční ploše promítnut krátký dokument z jejich sportovní kariéry, byli připomenuti trenéři, kteří se na jejich úspěších podíleli a následovala řada gratulací.

Stříbrnou medaili získali Rusové Konstantin Samojlov a Anastasija Gusarova z moskavského klubu Spartak. V 1. kole obsadili 4. místo, ale v dalších kolech postupovali vzhůru. Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z klubu Planeta Moskva v 1. kole a semifinále zvítězili, ale v obou finálových disciplinách klesli shodně na 3. místo a zbyla pro ně bronzová medaile.

Christian Gartmeier a Anja Gentner z německého RRC Rosenheim 1977 e.V. se v 1. kole umístili na 6. místě a následně v semifinále i finále postoupili na 4. příčku. Švýcaři Romain Belluzzo a Viviane Probst z klubu BC Swing Grand Saconnex přijeli na soutěž od Ženevy. V 1. kole skončili na 10. místě, proto tancovali v opravném kole, postoupili do semifinále, kde obsadili 7. místo a ve finále vybojovali 5. místo. 7. místo zbylo pro Němce Christiana Lehra a Vanessu Gottschall z 1. RRC Speyer e.V. Ti obsadili v 1. kole 8. místo, do semifinále postoupili z opravného kola a vybojovali v něm 6. místo, které ve finále neobhájili.

K soutěži nastoupilo také sedm českých párů, což je obdivuhodné množství. Tolik tanečníků jsme na mezinárodní soutěži mohli současně vidět naposledy v roce 1996, tedy před 22 roky! Do finále se probojoval jediný z nich, Marek Divoký s Lenkou Richtrovou ze Sokola Pražského. V 1. kole skončili na 9. místě, tedy jako druzí „pod čarou“. Následně v opravném kole vybojovali 1. místo a v semifinále obsadili 5. místo. V něm nastoupili na parket v jiných kostýmech, přičemž Lenka si oblékla efektní lesklé silonky. Bohužel tyto kostýmy neměly dobré smykové vlastnosti, což způsobilo potíže při šále, takže ve finále si oblékli tmavé kostýmy, které dobře známe z předchozích soutěží a které jsme viděli i v předkolech. V taneční sestavě obhájili 5. místo, ovšem v akrobatické sestavě skončili na 6. místě a to je současně celkový výsledek.

Pro ostatních šest párů skončila soutěž už v sobotu, protože se do semifinále neprobojoval žádný z nich ani z prvního, ani z opravného kola. Jiří Jakubec s Marií Dvořákovou z TASK Silueta Praha v 1. kole obsadili 14. místo a v opravném kole 7. místo, což odpovídá 14. místu v celkovém hodnocení. Na 17. místě skončili Petr Slabý a Tea Parkanová, kteří v 1. kole obsadili 16. místo a v opravném kole 10. místo. Pro Tomáše Predigera (Silueta Praha) a Radku Hlaváčkovou-Dostálovou (Kolb Dance) to byla jejich první společná mezinárodní soutěž. Skončili těsně za předchozím jmenovaným párem, přičemž v 1. kole obsadili 19. místo. Také pro další páry to byla jejich první mezinárodní soutěž v kategorii A. Karel Michalička a Karolina Pastrňáková (Kolb Dance) obsadili 19. místo. Zbývající dva páry byly reprezentanti TASK Silueta Praha. Vojtěch Koupil a Viktorie Mašková skončili na 21. místě a pro Martina Pikálka a Terezu Lukešovou zbylo 22. místo.

World Cup kategorie B
V kategorii B (Main Class Contakt Style) soupeřilo 30 párů z 10 zemí. Všechna medailová místa obsadily ruské páry. Vítězství si vybojovali Dmitrij Maslov a Elizaveta Novak ze STKARR Top Dance ze Sankt Petěrburgu, kteří byli stejně jako ostatní z prvních pěti párů nasazeni přímo do čtvrtfinále. Stříbrnou medaili získali Pavel Zjuzin a Polina Leonova ze Spartaku Moskva. Bronzová medaile zbyla pro Denise Efanova a Innu Lebedevu z klubu Lider Sankt Petěrburg. Na 4. místě skončili Maďaři Dániel Bánhidi a Fanni Czetl z klubu Galaxy Szombathely. 5. místo obsadili Slovinci Jaka Južnič a Gaja Malovrh (Plesni klub M), které následovali Dinis Gajnanov a Jekaterina Grušina ze Spartaku Moskva. Zbývající finálové místo zbylo pro Bartosze Szpuleckého a Natalii Kręgiel, Poláky z krakovského klubu Podwawelski.

Česko reprezentovaly dva páry. Jakub Chvátal s Kateřinou Rohanovou z klubu Kampa Praha v 1. kole vybojovali 4. místo. Ve čtvrtfinále poté, co sem nastoupily přímo nasazené páry, klesli na 12. místo. Jejich umístění se nezměnilo ani v semifinále, takže tím pro ně soutěž skončila a toto je jejich konečné umístění. Filip Řezníček a Veronika Kordíková z klubu Kolb Dance obsadili v 1. kole 19. místo a do čtvrtfinále postoupili z opravného kola. Skončili na 24. místě.

World Cup juniorů
K soutěži nastoupilo 61 juniorských párů z 11 zemí. Do finále se probojovaly tři páry z Ukrajiny a po jednom páru z Chorvatska, Francie, Maďarska a Slovinska. Zlatou medali získali Noa Lilih a Polina Rykova, Chorvati z ŠARRK MegaRock Petrinja. Za nimi se stříbrnou medailí skončili Francouzi Marty de la Torre a Ophélie Portillo a bronzová medaile zbyla pro Mihu Češnovara a Paulinu Horvat-Zeilhofer ze Slovinska.

Ze 7 českých párů se žádný neprobojoval dál než do 2. kola kvalifikace. Martin Lédl s Kateřinou Vrabcovou obsadili v 1. kole 18. místo a jako jediní do něho postoupili přímo. V celkovém hodnocení skončili na 32. místě. Matěj Lukeš a Veronika Šemberová do 2. kola postoupili z opravného kola a obsadili 42. místo. Stejný průběh měla soutěž pro Richarda Zadáka a Valerii Horskou, kteří skončili těsně za nimi na 43. místě. Další čtyři páry nepostoupily do 2. kola ani z opravného kola a skončily na 49. až 58. místě. Na rozdíl od předchozích kategorií zde mělo zastoupení i Slovensko. Jediným slovenským párem byli Adam Zuskin a Rebeca Bognerová, kteří skončili v opravném kole na 59. místě v celkovém hodnocení.

World Cup žáků
V soutěži se představilo 83 žákovských párů z 11 zemí. Velmi úspěšní byli Ukrajinci – do finále postoupily 4 páry. Další dva páry byly z Ruska a jeden z Maďarska. Vítězi se stali Aleksandr Cvetkov a Kira Gorochova z SK Senat z Charkova. Byli nasazeni přímo do čtvrtfinále a už zde zvítězili, stejně jako ve všech následujících kolech. Stříbrnou medaili získali Maďaři Kornél Kovács a Kitti Szőke a bronzovou si vysloužil další ukrajinský pár – Denis Gurin a Taisija Kiričenko.

Do Zielone Góry přijelo také 8 českých párů. Žádný z nich nepostoupil do 2. kola kvalifikace, takže pro všechny soutěž skončila již v sobotu v opravném kole. Nejlépe se z nich umístili Jan Schlögl a Zuzana Karbanová, kteří obsadili 44. místo. Následovali je Filip Borl a Rozalie Kvapilová na 47. místě a Vojtěch Šimek s Annou Bláhovou na 55. místě. Další páry obsadily 55. až 82. místo. Slovensko zastupovaly dva páry. Filip Teslík a Lucia Herenyiová skončili na 50. místě a Patrik Stachura a Veronika Stachurová na 56. místě.

World Cup dívčích formací junior
K soutěži nastoupilo 17 družstev z 8 zemí. Vítězství si vybojovala děvčata z formace Nitty Gritty z moskevského klubu Spartak. Další dvě medaile získaly Maďarky z Budapešti: stříbrnou formace Party Team z klubu Rock and Magic a bronzovou formace Xpress z klubu Masters. Do finále postoupila také jediná česká dívčí formace, která do Zielone Góry přijela, Fresh ze Siluety Praha. V 1. kole skončila na 8. místě a postup do finále vybojovala v opravném kole. Ve finále vybojovala 7. místo.

World Cup dívčích formací senior
V této kategorii tancovalo 9 formací ze 6 zemí. Také zde byly Maďarky z Budapešti velmi úspěšné. Zlatou medaili vybojovaly Ladies z klubu Rockin´ Board, stříbrnou si odvezlo družstvo Royal Flush z klubů Masters a Tornádó. Bronzová medaile připadla německé formaci Twickers.

Mistrovství Evropy formací juniorů
Párové formace jsou všeobecně méně rozšířené než dívčí. V juniorské kategorii jich vystoupilo 13 ze 7 zemí. Největší úspěch slavili Rusové z formace Moscow River´s Kids z klubu Spartak. Stříbrnou medaili si odvezla maďarská formace Vis Amoris a bronzová zbyla pro ruskou formaci Forsage ze Sankt Petěrburgu. Nechyběly zde ani dvě české formace. Formace Twister z TŠ Twist Říčany obsadila 11. místo a formace Amadeus z RRC Domino TJ Sokol Jinonice skončila těsně za nimi na 12. místě.

Mistrovství Evropy formací seniorů
V seniorské kategorii párových formací soupeřilo 5 družstev z Ruska a Německa. Všechna medailová umístění vybojovali Rusové. Zlatou medaili vybojovala formace Rock Comets ze Spartaku Moskva, za níž následoval Strategic Brilliant ze stejného klubu. Na 3. místě skončil Fenix z klubu Lider ze Sankt Peterburgu.

 

Krátké zprávy
5. Červenece 2018
PODPORA AKROBATICKÉMU ROCK AND ROLLU: SOUTĚŽE A VZDĚLÁVÁNÍ V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI V ROCE 2018

  Českému svazu akrobatického rock and rollu byla poskytnuta účelová neinvestiční dotace z dotačního fondu Královéhradeckého kraje na realizaci projektu „Okno akrobatického rock and rollu v KHK - soutěžíme a vzděláváme se“. Dotace bude využita na pořádání významných mezinárodních sportovních akcí mládeže a na vzdělávání trenérů a rozhodčích. Děkujeme tímto Královéhradeckému kraji, že již od roku 2015 podporuje proaktivní systematický rozvoj akrobatického rock and rollu.

Krátké zprávy
29. Prosince 2018
VLAŠTOVKA 2018 – SOUTĚŽ PRO ZAČÍNAJÍCÍ TANEČNÍKY

V sobotu 16.června 2018 se uskutečnila v Kulturním domě Novodvorská v Praze soutěž pro začínající tanečníky akrobatického rokenrolu VLAŠTOVKA 2018. Představily se tu taneční páry v kategorii děti, dále v kategorii žáci a v kategorii junioři. Z tanečních týmů si zasoutěžily formace v kategorii děti a v kategorii smíšený věk. Možná i z těchto dětí, pokud je bude rokenrol opravdu bavit, budou jednou Mistři republiky či získají pro Českou republiku sportovní úspěchy na Mistrovství Evropy či na mistrovství světa.

Výsledky všech kategorií soutěže http://www.rokenrol.cz/akce/1625-vlastovka#soutezici

Organizačně soutěž zajistil oddíl RnR club Alpha Praha.

Krátké zprávy
18. Června 2018
MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ BLACK CUP A MČR KATEGORIE B 2018

V závěru jarní části soutěžní sezóny v akrobatickém rock and rollu se konala mezinárodní soutěž BLACK CUP 2018. Tentokrát za rekordní účasti počtu tanečníků ze 6 zemí. Ve sportovní hale JEDENÁCTKA na Praze 11 se v sobotu 9. Června 2018 soutěžilo o pohárová umístění, o nominační body a v kategorii B párového rokenrolu proběhlo Mistrovství České republiky a uděloval se mistrovský titul.
MČR kategorie B
1. místo Jakub Chvátal a Kateřina Rohanová
2. místo Tomáš Menšík a Kateřina Žahourková
3. místo Filip Řezníček a Veronika Kordíková

Výsledky všech kategorií soutěže http://www.rokenrol.cz/akce/1617-mcr-black-cup#soutezici
Organizačně soutěž zajistil oddíl RnR club Alpha Praha.

Krátké zprávy
18. Června 2018
ČEŠTÍ REPREZENTANTI VE FINÁLE SVĚTOVÉHO POHÁRU KATEGORIE A

Po dvou letech měla Česká republika zastoupení ve finále Světového poháru kategorie A, který se konal 2.června 2018. V sobotním závodě Světového poháru se v chorvatském Záhřebu představily dva české páry.
Petr Slabý a Tea Parkanová skončili na výborném 16. místě. Druhá dvojice Marek Divoký a Lenka Richtrová se probojovala až do večerního finále. Taneční sestavu zvládli na průběžné 6. místo, bohužel v akrobatické sestavě Marek s Lenkou udělali chybu ihned v první akrobatické figuře a skončilo to pádem na zem. Naštěstí je Lenka v pořádku a nic vážného se nestalo. Díky nedojeté akrobatické sestavě si odvezli konečné 7. místo.
Celkem startovalo 21 párů z osmi zemí Evropy. Obrovskou kvalitu svých sportovců předvedla Ruská federace, která obsadila všechny tři stupně vítězů. Ke zlaté medaili se protančila dvojice Alexey KONDRASHIN a Darina KOZLOVA.
Děkujeme za reprezentaci a skvělé výsledky českým párům a trenérům.

Krátké zprávy
5. Června 2018
Úspěch: dvě české dívčí formace se probojovaly až do finále Mistrovství Evropy DFS

V sobotu 26. května 2018 se v Chorvatsku konalo Mistrovství Evropy dívčích formací senior. Slavonski Brod byl dějištěm takové vrcholné soutěže poprvé, ale pořadatel vše organizačně zvládl a tak se reprezentační týmy mohly komfortně ubytovat a celkově se velmi dobře připravit na samotný hladký průběh závodu.
Celkem bojovalo o titul devatenáct týmů z osmi zemí Evropy.
Všechny tři formace z České republiky se dle předpokladů probojovaly do semifinále. Tam bohužel dívky z formace „Czech Ladies“ svůj boj skončily a domů si odvezly 12. místo. Nejlepší české umístění si vytančila formace „Louis XIV“, která byla po prvním kole dokonce na průběžném 3. místě, ale ve finále získala konečnou 4. příčku. Ve večerním finále se předvedla také další česká formace „Falcon girl“, která nakonec o příčku porazila chorvatskou skupinu a obsadila 6. místo.
Prvenství získala maďarská dívčí formace „The Szupergirls“.
Děkujeme za úspěšnou reprezentaci a gratulujeme ke skvělým výsledkům.

Krátké zprávy
31. Května 2018
MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY FORMACÍ – KLADNO 2018

V sobotu 19. května 2018 se sjely týmy tanečnic a tanečníků akrobatického rokenrolu na důležitou soutěž. Ve sportovní hale BIOS Kladno proběhlo Mistrovství České republiky formací v kategoriích Dívčí formace junior(DFJ), Dívčí formace senior(DFS), Junior párové formace(JF).

Současně probíhající pohárové soutěže se zúčastnily týmy v kategoriích Dívčí formace děti (DFD), Malé dívčí formace děti (MDFD), malé dívčí formace junior (MDFJ), malé dívčí formace senior (MDFS).
Mistrem České republiky v kategorii DFS se stala formace Falcon girls z oddílu TJ Sokol Pražský.
Mistrem České republiky v kategorii DFJ se stala formace Madonna z oddílu TŠ Twist Říčany.
Mistrem České republiky v kategorii JF se stala formace Amadeus z oddílu RRC Domino TJ Sokol Jinonice.
Organizačně soutěž zajistil oddíl RRC Domino TJ Sokol Jinonice.
Výsledky všech kategorií soutěže: http://www.rokenrol.cz/akce/1616-mcr-formaci-2018#soutezici

 

Krátké zprávy
22. Května 2018
MISTROVSTVÍ EVROPY 2018, MOSKVA: ŽÁCI, JUNIOŘI, KATEGORIE A

Marka Divokého a Lenku Richtrovou dělil jediný bod od finále Mistrovství Evropy kategorie A. V sobotu 19.5.2018 se v Moskvě konalo Mistrovství Evropy kategorie žáci, junioři a mistrovské kategorie A, kterého se zúčastnilo 80 nejlepších párů z 15 zemí Evropy.

V nejvyšší kategorii A se Marek Divoký - Lenka Richtrová lehce protančili z průběžného 6. místa až do semifinále soutěže, kde pár zařadil i dvojné salto. Bohužel po velmi čistě zajeté akrobatické sestavě Marek s Lenkou tanečně zaváhali v samém konci celé sestavy a možná právě díky této chybě se o jediný bod neprobojovali do finále ME a skončili na nepopulárním ač velmi kvalitním 8. místě. Další česká dvojice Jiří Jakubec a Marie Dvořáková se velmi dobrým výkonem také dostali do semifinálového klání mezi 13 nejlepších párů Evropy a nakonec získali 12. příčku. Další velmi kvalitní výkon předvedl Petr Slabý a Tea Parkanová, kteří obsadili 18. místo. Na 26. místo dosáhli nováčci v této nejvyšší kategorii A Martin Pikálek a Tereza Lukešová, kteří ještě vloni soutěžili v kategorii B.
Mistrem Evropy se stal ruský pár Alexey KONDRASHIN a Darina KOZLOVA, který do své bezchybně zvládnuté akrobatické sestavy zařadil neskutečně obtížné akrobatické prvky.

V kategorii junior se nejlepší česká dvojice Martin Lédl a Kateřina Vrabcová probojovala do čtvrtfinále, kde tito tanečníci skončili na skvělém 18. místě. Ostatní dvě juniorské dvojice nedokázaly přesvědčit porotu o dalším postupu a tak Martin Hátle a Veronika Poláková obsadili 27. místo a Matěj Lukeš a Veronika Šemberová 30. místo.
Juniorským mistrem Evropy se opět stal neporazitelný ruský pár Sergey SVIRIN a Angelina MUSHTO.

V žákovské kategorii jsme měli také tři české zástupce. Nejlépe závod zvládl Jan Schlögl a Zuzana Karbanová , kteří získali nádherné 20. místo. Velkým překvapením bylo umístění našich benjamínků Filipa Borla a Rozálie Kvapilové, pro které to byl vůbec první mezinárodní start a hned se dokázali protančit na čtvrtfinálové 24. místo! Na 26. místě skončila dvojice Filip Šandera a Gabriela Kloudová.
Zlato získala ukrajinská dvojice Oleksandr TSVIETKOV a Kira GROKHOVA.

Celému reprezentačnímu týmu děkujeme za nasazení a kvalitní výkony.

Krátké zprávy
21. Května 2018
SETKÁNÍ NÁRODNÍ REPREZENTACE PŘED ME A MS

V sobotu 13.5.2018 proběhlo v Praze SETKÁNÍ NÁRODNÍ REPREZENTACE PŘED ME A MS. Zúčastnili se ho nominovaní sportovci z žákovské kategorie, z kategorie junioři i z mistrovské kategorie A.

 

Krátké zprávy
13. Května 2018
Předchozí 1 2 3 4 5 6 11 15 20 Další