Krátké zprávy

Reportáže Pozvánky Rozhovory Média Krátké zprávy Životospráva
DRAŽICE CUP 2017

Na „Apríla“ – prvního dubna 2017 začala jarní sezóna v akrobatickém rokenrolu mezinárodní soutěží DRAŽICE CUP 2017. Tanečníci z České republiky, Polska, Slovenska i Maďarska předváděli své výkony již tradičně ve sportovní hale v Benátkách nad Jizerou. Diváky i porotu zaujal zodpovědný přístup k soutěžení  i radost z tance v dětských a žákovských kategoriích. Zde byla velká konkurence, což je dobrá zpráva pro budoucnost tohoto tanečního sportu. V párovém rokenrolu nastoupilo 16 závodních párů a v žákovské kategorii dokonce 23 párů. V malých dětských formacích se představilo na parketu před porotou 7 týmů malých tanečnic.  Dále soutěžili i zkušenější tanečníci a to v kategoriích „Junioři“, „C“, „B“, i v královské kategorii „A“. Z formací diváci viděli vystoupení dívčích formací junior i senior, i malých dívčích formací junior. Vrcholem večerního finále byla soutěž právě kategorie „A“, kde jsme letos prvně na české půdě mohli vidět soutěžit taneční pár Marek Divoký a Lenka Richtrová, kteří se pilně připravují na svou účast na letošních Světových hrách, kde budou reprezentovat Českou republiku v akrobatickém rokenrolu. Na DražiceCUPu zaslouženě zvítězili krásnou taneční sestavou i kvalitně provedenou dynamickou sestavou akrobatickou. Druhé místo získal slovenský pár Filip Kočiš a Andrea Hrušková, třetí místo český pár Vilibald Prokop jun. a Lucie Mašková. Organizačně soutěž zajistil oddíl KOLB Dance VSK FTVS Praha.

Krátké zprávy
3. Dubna 2017
FOX ONE CUP 2017 - BRATISLAVA

V sobotu 25.března 2017 se v Bratislavě konala první mezinárodní soutěž jarní sezóny v akrobatickém rokenrolu, která byla zároveň v hlavních kategoriích nominační soutěží. Česko - slovenský pohár FOX ONE CUP 2017 zná již své vítěze. Výsledky českých párů a formací budou vloženy na web ČSAR. Páry a formace z České republiky měly možnost porovnat své výkony se závodníky z Polska, Slovenska a Maďarska. V porotě této mezinárodní soutěže zasedli i tři čeští porotci.

Krátké zprávy
27. Března 2017
MAREK DIVOKÝ A LENKA RICHTROVÁ – NOMINACE NA SVĚTOVÉ HRY 2017

Český akrobatický rokenrol bude mít v letošním roce kvalitní zastoupení na Světových hrách. Marek Divoký spolu se svou taneční partnerkou Lenkou Richtrovou, tanečníci kategorie A,  se v úvodu roku 2017 pokusili odpovědět na některé otázky spojené s tímto tématem.


Gratulujeme k nominaci na Světové hry. Můžete nám přiblížit nadcházející Světové hry?
Moc děkujeme. Světové hry (The World Games) jsou největší akcí na světě pro neolympijské sporty, mezi něž patří i akrobatický rokenrol. Konají se každé čtyři roky, vždy následující rok po hrách olympijských. Poslední Světové hry se konaly v roce 2013 v Kolumbii, ty letošní se budou odehrávat v sousedním Polsku. Hry probíhají po dobu 11 dní, letos konkrétně od 20. do 30. července. Akrobatický rokenrol přijde na řadu až na závěr Světových her, večer v sobotu 29. července a určitě budeme vděční, když nás přijede podpořit co nejvíce fanoušků. Více informací o této sportovní události je na webu theworldgames.org (případně theworldgames2017.com/en/).

Jak bylo těžké se nominovat na Světové hry? Kolik je nominovaných a jaký je systém nominace?
Do nominace se počítaly všechny soutěže typu World Masters v kalendářním roce 2016 plus Mistrovství světa kategorie A, kde se počet získaných bodů násobil koeficientem 2. Tudíž nominovat se nebylo vůbec jednoduché, absolvovali jsme s Lenkou vlastně všechny soutěže pořádané pod hlavičkou WRRC (World Rock and Roll Confederation) v loňském roce. Byli jsme na Světovém poháru v Petrohradu, Záhřebu, Rimini a Grazu, sezónu jsme pak zakončili startem na Mistrovství světa v Moskvě. Ze všech těchto soutěží jsme získávali potřebné nominační body za umístění a celkově nám to vyneslo 13. pozici v žebříčku na Světové hry. Světových her se může zúčastnit 14 párů dle tohoto žebříčku, ale další podmínkou je, že z každé země se může zúčastnit pouze jeden pár, tj. na soutěži bude zastoupeno 14 zemí, z toho 10 evropských. Tudíž papírově bychom měli být někde kolem šestého místa nominace. Před námi jsou jen páry z Polska, Ruska, Německa, Norska a Švýcarska.

Kterou závodní kategorií jste začínali? Měli jste i v nižších kategoriích nějaké zajímavé úspěchy?
Oba s Lenkou tancujeme už několik let, začínali jsme oba v dětské kategorii - tenkrát ještě v jiných klubech než v Sokole Pražském. Spolu jsme začali tancovat až v kategorii A, takže společné úspěchy z dřívější doby nemáme. Za zmínku však určitě stojí Lenky 5. místo na Mistrovství světa v kategorii junior v roce 2006 s jejím tehdejším partnerem Lukášem Krejčím. Dále už máme jen několik menších úspěchů. Jmenovat můžu např. několik titulů mistrů světa, které Lenka vybojovala s dívčí formací Falcon Girls nebo mé třetí místo na světovém poháru v kategorii B s bývalou partnerkou Lucií Mecerodovou.

Co se Vám trénuje dobře a v čem se naopak vůbec necítíte?
To je těžká otázka. Obecně se nám dobře netrénuje asi nic. :-) Ale celkově bych řekl, že nemáme moc velké rozdíly mezi taneční a akrobatickou částí, naší výhodou je právě vyrovnanost v obou těchto směrech.

Co Vás nejvíc baví na akrobatickém rokenrolu?
Soutěže a především lidé okolo. Nikdy bychom u toho nevydrželi takhle dlouho bez všech lidí, co máme kolem sebe, ať už to jsou naši trenéři, rodiče, kamarádi, fanoušci nebo soupeři. I když to bývá časově velmi náročné skloubit práci s tréninky, stále nás rokenrol naplňuje a moc baví.

Jak často nyní trénujete a kde?
Trénujeme celkem pětkrát týdně, vždy od šesti do osmi večer. Třikrát týdně trénujeme primárně akrobacii a dvakrát týdně se soustředíme více na tanec. Čtyřikrát týdně trénujeme tanec s akrobacií a každé úterý máme čistě taneční trénink. Lenka do toho ještě navíc chodí na gymnastiku.

Co se snažíte zlepšit, abyste se posunuli  k finálové účasti?
Zkrátka a jednoduše všechno. Chceme přidat v akrobatické části jak obtížností sestav, tak zlepšením choreografie. Na tanci pracujeme stále, nyní nás čeká trošku přeučení základní techniky a podobně. Naším cílem je uspět na Světových hrách a uděláme pro to s našimi trenéry maximum.

Jakou radu byste dali mladším závodníkům, kteří se třeba teprve připravují do vyšších kategorií? Jak dosáhnout na takové úspěchy? V čem je tajemství úspěchu?
Největší radou, kterou jsem já osobně kdy dostal, je vydržet. Jak říká náš trenér František Večeřa, ten kdo poctivě a pravidelně trénuje, vždy se v rokenrolu časem dostane nahoru a nějaký ten úspěch získá. Důležité jsou pak také účasti na soutěžích, protože získané zkušenosti jsou nenahraditelné a jen na tréninku je nikdo nezíská.

Kdo je v akrobatickém rokenrolu Váš vzor?
Vzorů máme asi každý několik. Český rokenrol má ve své historii mnoho sportovních legend, které k úspěchu dovedl náš společný trenér František Večeřa. České taneční páry byly spojovány s precizní akrobacií a s dobrým tancem.  Jmenujme třeba pětinásobného mistra světa Romana Kolba nebo mistra Evropy Petra Kordače. Ale největšími vzory jsou pro nás právě naši tréninkoví parťáci Vítězslav Horák se Sandrou Chudomskou, kteří nás po celou loňskou sezónu (a i dříve) táhli každý den na tréninku směrem vzhůru. Jsou pro nás oba velkou inspirací.

 

Krátké zprávy
24. Února 2017
SPORTOVEC ROKU  2016 - SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ

Začátek nového roku 2017 byl spojen s významnou událostí v akrobatickém rokenrolu. 14. ledna 2017 se sešli v Jinonicích na slavnostním večeru ti, kteří své životy spojili s akrobatickým rokenrolem. Tanečníci, trenéři, rodiče, rozhodčí, bývalí tanečníci i příznivci tohoto krásného a současně náročného sportu. Proběhl druhý ročník soutěže Sportovec roku v akrobatickém rokenrolu a na nejúspěšnější páry, formace a jejich trenéry čekalo slavnostní vyhlášení a poděkování za sportovní výkony v roce 2016. Na podiu se přestavili vždy tři neúspěšnější páry nebo týmy v jednotlivých kategoriích, tanečníci i trenéři převzali medaile a diplomy z rukou významných osobností tohoto sportu a vítězové získali i vzácné sošky symbolizující právě tento náročný a dynamický sport. Kromě jednotlivých soutěžních kategorií proběhla i ocenění výjimečná. Cenu za celoživotní přínos akrobatickému rock and rollu z rukou předsedy ČSAR Jiřího Haise a místopředsedkyně ČSAR Miroslavy Kočové převzal pan František Večeřa, legendární trenér, kterému za své mezinárodní sportovní úspěchy vděčí mnohé taneční páry od úplných počátků rokenrolu v České republice až po současnost. Svou vděčnost této legendě mohutným potleskem vyjádřili i všichni přítomní v sále. V další speciální kategorii Hvězda roku ocenění sportovního svazu získal taneční pár kategorie A - Vítězslav Horák a Sandra Chudomská. Absolutním vítězem Sportovce roku 2016 se stal taneční pár Matěj Lukeš a Veronika Šemberová z kategorie Žáci.

Krátké zprávy
17. Ledna 2017
PF 2017

Český svaz akrobatického Rock and Rollu přeje Vám všem i Vašim rodinám krásné a pohodové vánoce a do nového roku radost z každého malého i většího úspěchu.

Jiří Hais, předseda ČSAR

Krátké zprávy
26. Prosince 2016
Soutěž VLAŠTOVKA zakončila soutěžní sezónu 2016

Stejně jako jarní část taneční sezóny i podzimní část zakončila soutěž pro začínající sportovce v akrobatickém rokenrolu VLAŠTOVKA. Vánočně vyzdobená sokolovna na Praze 5 v Jinonicích přivítala taneční páry i rokenrolové formace z České republiky i ze Slovenska. Někteří malí rokenroloví tanečníci na Vlaštovce soutěžili poprvé ve svém tanečním „životě“ poté, co se pilně se svými trenéry připravovali každý týden při tréninku a konečně si vyzkoušeli svůj dres i nacvičenou sestavu před skutečnou porotou.  Na této soutěži se představili i ti, co se prvně pokusili o novou sestavu ve vyšší kategorii. Tělocvična byla plná diváků, podporu poskytli nejen rodiče, sourozenci, babičky, dědečkové, tety a strejdové, ale některým soutěžícím přišli fandit i spolužáci a kamarádi. Organizačně soutěž zajistil oddíl RRC Domino TJ Sokol Jinonice.

Krátké zprávy
3. Prosince 2016
ZÁŽITKOVÁ DÍLNA V JINONICÍCH

V sobotu 3. prosince 2016 Český svaz akrobatického Rock and Rollu  uskutečnil poslední ze svých akcí v rámci projektu Hýbeš se a zdravě jíš - tak jsi „IN“ , který se snaží, aby děti i dospělí získali větší povědomí o přínosu pohybu i výživy pro své zdraví i aby se akrobatický rokenrol stal jednou z korektních a zdravých možností při úvahách, jakému sportu se dítě může začít věnovat.
Akce „Buď IN“ - zážitková dílna rokenrolu pro veřejnost v Jinonicích proběhla od 11:00 do 15:00 v sokolovně TJ Sokol Jinonice. Děti si zaskákaly, celé rodiny zážitkovým způsobem vnímaly smysl aktivního pohybu v dětském věku. Rodiče i děti se seznamovali s vhodnou obuví i oblečením pro sport, radili se o tom, co je vhodné používat při pravidelném sportování. Radost dětem udělaly i ceny z oblasti zdravé výživy a sportovních doplňků. Projekt je podpořen Hlavním městem Prahou v rámci titulu Praha Evropské hlavní město sportu.

Krátké zprávy
3. Prosince 2016
Žižkovský pohár a VELKÁ CENA SOKOLA 2016

Sportovní hala Na Balkáně na Praze 3 přivítala v sobotu 26.listopadu 2016 již 6. ročník soutěže VELKÁ CENA SOKOLA a Žižkovský pohár v akrobatickém rokenrolu. Poslední domácí soutěž v závodní sezóně 2016 umožnila tanečníkům i tanečnicím pokusit se získat cenné body do celoročního žebříčku a vylepšit si tak ještě své celkové pořadí v soutěži Sportovec roku. Soutěžilo se v 5 kategoriích párového rokenrolu a ve 4 kategoriích dívčích formací.  Soutěž se konala ve spolupráci s Českým svazem akrobatického Rock and Rollu,  Prahou 3 a Českou obcí sokolskou. Kromě účastníků z České republiky se na soutěži představili i zástupci tanečního sportu z Polska i Slovenska. Organizačně soutěž zajistil oddíl TJ Sokol Kampa Praha.

Krátké zprávy
1. Prosince 2016
„ROČENKA“ patří k rokenrolu

Na Žižkovském poháru je ta pravá příležitost doplnit si svou sbírku sportovních úspěchů o rokenrolovou „ROČENKU 2015“. Soutěžní sezóna roku 2016 pomalu vrcholí a na sobotní soutěži Velká cena Sokola - Žižkovský pohár 2016 budou moci taneční páry i jednotlivé formace svými výkony ještě zasáhnout do umístění v celoročním žebříčku SPORTOVEC ROKU 2016 ve své soutěžní kategorii. Kdo již má doma ve své knihovničce vedle jednotlivých diplomů a medailí z rokenrolu svou „ROČENKU 2015“, otevře ji a najde své jméno v tabulkách SPORTOVCE ROKU v kategorii, ve které v roce 2015 soutěžil. Připomene si Mistry republiky, úspěchy českého rokenrolu v zahraničí: na Mistrovstvích světa i Evropy, na Světových pohárech. A bude se těšit na bilanci toho roku letošního. Na jaře se opět tanečníci, tanečnice, trenéři i rodiče dočkají dalšího vydání ROČENKY ČSAR, tentokrát s přehledem toho, co se v rokenrolu dělo v roce letošním, tedy v roce 2016.
Každý sportovec soutěží nejen s ostatními ale i sám se sebou. V hlavě běhá myšlenka „Když poctivě trénuju a snažím se, můžu být s letošní sezónou spokojený/spokojená?“  Dokázali jste v celoročním žebříčku poskočit o nějakou tu příčku? Nebo si udržet své celkové pořadí? Když otevřete Ročenku z roku 2015, budete vědět, jak jste na tom byli vloni.
A ještě zajímavější to bude, až budete za pár let prohlížet Ročenky z jednotlivých let, kdy jste soutěžili a byli součástí té rokenrolové rodiny na soutěžích. A budete se moci i zpětně pochlubit svými umístěními a úspěchy i tím, že když jsme my tancovali v „žácích“ tak ten rok vyhrál Matěj Lukeš s Veronikou Šemberovou. A taneční pár Jan Haupt a Martina Metlická tady na té fotce získali titul Mistr ČR v té nejvyšší kategorii „A“. A my s nimi závodili ve stejné hale, tleskali jsme jim při jejich finálové taneční i akrobatické sestavě a opravdu je znali. A třeba snili, že za pár let, když budeme poctivě trénovat, tak si zazávodíme v „áčkách“, budeme také skákat to dvojné salto nebo jinou akrobu, jejíž provedení v sestavě dnes obdivujeme u těch dnešních „Áček“. Anebo, že vymyslíme a zvládneme podobně zajímavou choreografii v DFS jako mistryně světa i Evropy z roku 2015 tanečnice z formace Angels.

Krátké zprávy
25. Listopadu 2016
Z juniorského Mistrovství světa přivážíme 10. místo

V sobotu 19.11.2016 a v neděli 20.11.2016 se v ruské Soči uskutečnily poslední soutěže ze série Mistrovství světa. V juniorské kategorii párového rokenrolu se nejlépe prosadil pár MARTIN RŮŽIČKA - JOHANKA MARKOVÁ z Kolbdance, kteří obsadili krásné 10. místo. Další čeští zástupci pak obsadili 23. místo LUKÁŠ SLÁMA - ANNA FOŘTOVÁ ze Sokola Pražského a 25. místo patří páru MILAN HOJDA - KATEŘINA KARBANOVÁ z klubu TASK Silueta Praha. Juniorský titul si odvezl pár CZANIK László - DOBAY Dóra z Maďarska.
V kategorii  Žáci nejlepší česká dvojice skončila svoji pouť již ve čtvrtfinále. 21. místo patří páru MARTIN LEDL - KATEŘINA VRABCOVÁ opět z Kolbdance, 23.místo si vytancoval pár MATĚJ LUKEŠ - VERONIKA ŠEMBEROVÁ z TASK Silueta  a 26. místo si odvezl do klubu Elvis Jihlava pár MAREK ŠPEJTEK - ELIŠKA MUSILOVÁ. Zlato opět získal francouzský pár DELATORRE Marty - PORTILLO Ophélie.
V kategorii B se na Světovém poháru představil pár KAREL MICHALIČKA - NELLY PACOURKOVÁ z Kolbdance, který po chybě skončil na 27. místě. Tuto kategorii zcela ovládl ruský pár SAMOYLOV Konstantin - GUSAROVA Anastasia, kteří jsou nyní právem zcela neporazitelní.
V neděli se uskutečnilo Mistrovství světa párových juniorských formací. Jediná česká formace CZECH MACHINE z Elvis Jihlava obsadila 11. místo. Vítězi se v této kategorii stali Slovinští BRILJANTINA TEENS.
Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci ČSAR.

Krátké zprávy
22. Listopadu 2016
Předchozí 1 5 6 7 8 9 10 11 15 19 Další